юли 03, 2020 / By Sonya Tormanova
Лозовите насаждения в Перущица и Брестовица са във фаза грахово зърно. Въпреки благоприятните условия за развитие на мана (Plasmopara viticola) тази година, стопаните положиха навременни грижи и лозовите насаждения са в много добро състояние. Много рядко се наблюдават отделни петна, причинени от заболяването, най-вече при младите листа. Повишаващите се температури създават добри условия за развитие на брашнеста мана (Оидиум). На отделни места се наблюдават повреди и от това заболяване. Борба трябва да се води и с друга опасна болест – сиво гниене (Ботритис). В момента могат да се използват препарати които действат и на трите болести. Това са: Кабрио топ 0,2 % или 200 гр. на декар. и Куадрис 25 СК 0,075 %
Срещу брашнеста мана (Оидиум) и сиво гниене (Ботритис). – Топ Плюс (Топсин М) 0.1% или 100 гр на дка.
Срещу маната (Plasmopara viticola)- Профайлър 200 гр/дка. Икуейшън Про 0,04 % или 40 гр/дка. Купросейт Голд 0,15 % или 150 гр/дка.
Срещу брашнеста мана (Оидиум) – Байфидан 0,01%, Топаз 100 ЕК, 0,015 % ; Фоликур 250 ЕВ, 0,04 % или 40 мл/дка.
Срещу Сивото гниене най добри резултати дава препарата Суич в доза 0,08 %
При черешите на много места, особено при по-младите насаждения, се наблюдава бяла ръжда. Много от стопаните забравят, че грижите трябва да продължат и след прибиране на реколтата. Трябва да се извършват мероприятия като борба с болести и неприятели, летни резитби за отстраняване на болни и повредени клони. Може да се наложи и извършването на поливки. Срещу бяла ръжда добри резултати дават: Скор 250 ЕК – 0,03 %, Флинт Макс 75 ВГ – 30 гр/дка.
След затопляне на времето натиска при гъбните болести, най-вече на къдравостта при прасковите е преминал, но поради неблагоприятните условия по време на цъфтеж, особено при по ранните сортове се наблюдават само отделни плодове по дърветата, а на много от тях липсва оплождане. За съжаление реколтата от праскови тази година ще е нищожна.
Етикети:агро-бюлетин
Categories: агро-бюлетин